BlackjackBlackjack Kuralları

Blackjack Kart Değerleri

Blackjack’te kart değerlerini bilmek oyunu bilmekle eşdeğerdir. Kart değerlerini bilmediğiniz taktirde bu oyunu bilmediğiniz anlamına gelir. Aslında Blackjack Nasıl Oynanır adlı makalemizde Blackjack kart değerlerine değinmiştik, şimdi Blackjack kart değerleri makalemizde konuyu daha geniş olarak ele alalım.

Blackjack Kart Değerleri Nelerdir ?

Blackjack’te “surat” ya da “yüz” kartları olarak ifade edilen kartlar vardır, bunlar “K”, “Q”, “J” kartlarıdır. Bu kartlar her daim 10 (on) değerini taşır. As kartı 1 (bir) ve 11 (onbir) değerini taşıyan “joker kart” niteliğindedir. Diğer kart üzerinde taşıdığı sayısal değerle eşleşen değere sahiptir.

Blackjack’te bildiğiniz üzere elinizdeki kart değeri 21’i aştığı taktirde eliniz yanmış (Busted) olur  ve oyunu kaybedersiniz. Dolayısıyla yerden çektiğiniz As kartı eğer elinizi 21 değerinin üzerine çıkarıyorsa As kartı 1 değerini alır.

As Kart Değeri Örneği: 

Elinizde 7 ve 5 kartları var, yani toplamda 12 değerinde kartlara sahipsiniz, yerden kart istediniz ve gelen kart as oldu. 11 Değerinde hesaplandığı zaman eliniz toplamda 23 değerine gelecek ve oyun etabını kaybetmiş olacaksınız, işte bu durumda As 1(bir) değerinde hesaplanır ve toplam sahip olduğunuz kart değeri 7+5+1= 13 olarak hesaplanır.

Blackjack Kart Değerleri Kartı

Blackjack kart değerleri kartı resminde görüldüğü üzere biraz önce bahsettiğim kart değerlerini, blackjack kart değerleri tablosu haline getirdim.

Blackjack Kart Değerleri Kartı

Blackjack’te Kart Değerlerinin Önemi

Blackjack’te şüphesiz en önemli kart As kartıdır. “Blackjack yapmak” ya da “21 yapmak” olarak nitelenen ilk elde 21 değerine ulaşmak için mutlaka As kartına sahip olmanız gerekmektedir. Dolayısıyla bu As kartını en önemli kart haline getirmektedir. Ayrıca As kartının en önemli kart olmasının diğer bir sebebi de kartın 1 ve 11 değerine sahip olabilmesidir.

Yüz kartları olarak ifade edilen kartlar özellikle ilk el için bir hayli önemlidir, ilk çektiğiniz kart 10 değeri taşıyan bir kart ise bir sonraki kartın As olmasını istersiniz, çünkü oyunda daha büyük bir kart yoktur. Kasa en fazla kendisi de Blackjack yaparak durumu eşitleyebilir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close